Cykl artykułów o ogrodach. Rozdział 1. Ogrody projektowane według zasady FengShui. cz.1

Witajcie Kochani, długo nie pisałam, ale dziś zamiast powrócić do Cyklu o tarasach, chciałabym Wam zwrócić uwagę na projektowanie ogrodów według zasad FengShui. Dlaczego to wydało mi się takie ważne. Otóż zbliżają się wielkimi krokami ciepłe wiosenne dni, a co za tym idzie; Czas na ogrody :-). Zanim jednak przystąpimy do planowania i zakładania ogrodu, warto wiedzieć o pewnych zasadach, dzięki którym w naszym ogrodzie będzie panowała dobra energia dla naszej rodziny do wypoczynku i pracy. O co więc chodzi z tym FengShui, w skrócie jest to magiczne słowo oznaczające- szczęście, zdrowie oraz sukces. Natomiast chiński znak FengShui – w formie dwóch chińskich symboli oznacza na górze wiatr a poniżej wodę. Jest to więc nauka o dwóch elementach natury, które są potężne i są elementami naszego życia oraz są formą energii Chi.

FengShui pochodzi z Chin i polega na tym aby jak najlepiej żyć z siłami natury i czerpać z nich jak najlepszą energię. Wszystko kręci się wokół energii Chi, która płynie wokół nas i w każdym z nas a co za tym idzie łączy świat ożywiony i nieożywiny. Sztuka FengShui ma za zadanie tak skierować strumień tej energii aby był on najkorzystniejszy dla człowieka.

Jednym słowem FengShui daje nam możliwość czerpania pozytywnej energii z otaczającej nas przyrody, trzeba tylko wiedzieć jak ją urządzić aby ta energia kierowała się na nas a nie uciekała poza ogród.

Już od dawien dawna wiadomo np. że przytulanie się do drzew oraz kontakt np. z brzozami daje nam dobrą energię życiową. Chciałabym też Was uspokoić, że nie koniecznie trzeba się przenieść do Chin aby mieć ogród FengShui, zasady FengShui można zastosować wszędzie w każdym ogrodzie niezależnie od miejsca położenia na globie, nawet pod Grójcem tudzież Warszawą i nie musi to być też ogród chiński- może to być zwykły tradycyjny polski ogród lub w każdym innym stylu.

Nauka FengShui mówi nam, że wszystko: człowiek, całe jego otoczenie oraz kosmos są jednym wielkim organizmem wzajemnie się przenikającym i wpływającym na siebie. Siłą która to wszystko spaja jest wspominana wcześniej energia Chi.

Podstawą FengShui była stara chińska filozofia taoizmu ,,Tao” ucząca o tym, że nic na świecie nie jest stabilne, wszystko się zmienia ale jednocześnie wszystko jest ze sobą powiązane i ma na siebie duży wpływ.

Czemu tak staram się Was przekonać do FengShui, myślę, że na to pytanie każdy zestresowany mieszkaniec wielkiego miasta wie i nie muszę mu tego tłumaczyć. Jak więc podnieść jakość naszego życia i czerpać pozytywną energię z otaczającego nas harmonijnego otoczenia.

Aby nasze samopoczucie się poprawiło należy się skupić przede wszystkim na wspominanej już energii Chi. Dążyć do jej wzmacniania w naszym otoczeniu, co nam da dużo szczęścia, dobrobytu i siły życiowej.

Jak pracować nad Chi? W naturze Chi wije się i porusza naprzód falistą linią, dlatego też należy pamiętać aby w ogrodzie unikać linii prostych, które negatywnie oddziaływują na kierunek przepływu Chi. Należy jednak pamiętać, że nadmiar Chi może wpływac niekorzystnie i zamienić się w energię Sha- która jest energią niszczycielską. Dlatego też, należy tak kształtować teren, aby ten przepływ energii był zrównoważony, w jednym miejscu większy a w innym mniejszy i wolniejszy

Świadome kształtowanie ogrodu polega na odpowiednim doborze  kształtów, kolorów i dźwięków, tak aby przepływ energii Chi był zrównoważony i dawal nam pozytywną siłę.

Harmonia w ogrodach FengShui to również siły Jin i jang- dwa bieguny czarny i biały przenikające się i uzupełniające w całość. Dwa małe punkty na symbolu oznaczają, że jin zawsze znajduje się odrobinę jang i na odwrót. Te dwie siły stanowią całość i muszą wieść harmonijne życie. W symbolu jin (kolor czarny)oznacza pierwiastek żeński a jang (kolor biały) męski. W ogrodzie jin to woda, trawnik, pagórki a Jang to skały, drzewa, ogień. Należy pamiętać aby te siły współistniały ze sobą w równowadze i pełnej harmonii w ogrodzie.

W ogrodzie według zasad FengShui powinno znaleźć się pięć elementów – podstawowych jakości energii. Chińczycy wyróżniają w świecie natury: drewno, ogień, ziemię, metal i wodę. elementy te przyporządkowane są różnym porą roku oraz hamują lub wspierają inne elementy, każdy element ma swoje znaczenie i odpowiednie miejsce w ogrodzie. Np. Drewno powinno znaleźć się we wschodniej części ogrodu, przyporządkowany jest wiośnie a kolor jaki mu odpowiada to zieleń i błękit. W tej części ogrodu powinny też znaleźć się odpowiadające mu formy geometryczne w postaci wysokich i smukłych prostokątów (w ogrodzie formami roślinnymi o tych kształtach będą np. smukłe drzewa). Elementem wspierającym drewno jest woda- więc dobrze aby znalazła się tutaj np. jakaś sadzawka a hamującym metal (który nie powinien się znaleźć w pobliżu drewna).

Kolejnym elementem jest ogień w ogrodzie, powinien on znaleźć się w południowej części ogrodu. Odpowiada on porze roku lato a kolory które powinny tam zawitać (najlepiej w formie roślin) to czerwony. W ogrodzie ten element możemy wyrazić w formie czerwonych kwiatów lub liści czy pędów jak u derenia, lub lampionów, miejsca na ognisko, kominek, czy nowoczesna rzeźba ogrodowa – czerwona. Elementem wspierającym ogień jest drewno- które żywi ogień a hamującym woda, która go gasi.

Trzecim elementem ogrodowym według chińskiej zasady jest ziemia. Ziemia odpowiada późnemu latu i powinna znaleźć się na środku ogrodu. Kolory jakie jej odpowiadają to brąz i żółty, formy geometryczne okrąg i kwadrat. W ogrodzie może jej odpowiadać figura z gliny, donice, okładziny dróg z kamienia.

W zachodniej części ogrodu, powinniśmy znaleźć metal- odpowiadający jesieni. kolorystyka jaka powinna panować w tej części ogrodu to biel, srebro i złoto. Formy geometryczne: kula a przykłady w ogrodzie: kule z róż, okrągły stół, okrągła rabata, łuki.

Ostatnim elementem ogrodu jest woda. Woda odpowiada zimie i powinna znaleźć się na północy ogrodu. Kolorystyka północnej części powinna być w granacie i czerni a formy geometryczne jakie tam powinniśmy zastosować to: linie faliste, nieregularne bryły a w odzwierciedleniu elementów ogrodowych to stojąca woda i płynąca oraz dzwonki. Metal jest w tym przypadku elementem wspierającym a ziemia hamującym ponieważ wchłania wodę.

To nie koniec o ogrodach FengShui cd. nastąpi niebawem…

 

 

 

Cykl porad na temat planowania i zakładania tarasów czyli ,,Taras krok po kroku”.

Rozdział 2. Możliwości obciążenia tarasu ? Czy to nas nie obciąży psychicznie 🙂 ?

 

W kolejnym rozdziale, cyklu porad na temat planowania i zakładania tarasów czyli ,,Taras krok po kroku” przedstawię Wam dzisiaj problemy z obciążeniem tarasu. Planując zagospodarowanie tarasu, najważniejsze nad czym się powinniśmy w pierwszej kolejności zastanowić to jakie są jego możliwości obciążeniowe. Dlaczego? Nie zapominajmy, iż jest to przestrzeń nierzadko zawieszona w powietrzu i jej możliwości nośne są ograniczone. Zapewne na te wątpliwości znajdziemy odpowiedz u administratora budynku, bądź też jego projektanta tudzież konstruktora. Zazwyczaj w odpowiedzi na nasze zapytanie usłyszymy, iż obciążenie nie powinno przekraczać 150-200 kg/m2. I tu dość często napotykamy już na ścianę, ponieważ dla jasności niewiele możemy zrobić przy takich założeniach, tudzież musimy się lekko natrudzić, ale spokojnie jest to do zrobienia :-).

 

Skąd takie moje przemyślenia? Otóż obsadzając donice zielenią intensywną (małe drzewka, krzewy) możemy się już liczyć z obciążeniem, rzędu nawet około 400 kg na donicę o wymiarach 50/50/50 cm. Zieleń ekstensywna (trawa, byliny, zioła, sukulenty) to obciążenie już znacznie mniejsze, ponieważ nie potrzebujemy do niej tak wysokich donic (wystarczy już 10 cm).  Nie zawsze jednak chcemy mieć na tarasie jedynie połać trawnika bądź łąkę kwietną! Dodam jeszcze, iż nawierzchnia (przykładowo podest drewniany) w zależności od materiału użytego to ciężar w okolicach 10-20 kg/m2. No tak to niestety wygląda. Nasze obecne tarasy, dachy niestety nie są jeszcze w większości dostosowane do wykorzystania pod zielone dachy, ale….

Takie są suche fakty, z których wynika, że największe obciążenie na tarasie dają nam donice wypełnione ziemią i to przy tym należałoby się głównie pochylić podczas projektowania!

Mogę dla pocieszenia dodać, że moda na zielone dachy jest coraz większa a co za tym idzie coraz więcej deweloperów już z myślą o takim wykorzystaniu projektuje swoje nowe inwestycje.

A my co możemy począć? Jeśli nie do końca nasz taras, bądź dach, który chcemy pięknie zazielenić i stworzyć na nim podniebny ogród, jest dostosowany do większych obciążeń? Mamy kilka możliwości:

 

 • nie robić nic i postawić rower oraz pranie na tarasie 🙂
 • posadzić trawę i kwiaty
 • wykorzystać najlżejsze z możliwych materiałów na ryku- donice, meble, drewno na podłogę i jednak pokusić się o ten skrawek zieleni za oknami.

Tak ja zdecydowanie jestem za trzecim wariantem, a więc co proponuję?

Tak jak już wspomniałam:

 • należy stosować doniczki jak najpłytsze, ale wiadomo tak aby mieściły się w nich korzenie roślin 🙂 i miały szansę się rozwijać! Tu raczej przy założeniach 150-200 kg/m2 nie zaszalejemy- bo 10 cm donica raczej do niczego nam się nie nada, więc:
 • Donice powinny być też w wielkościach i kształtach jak najmniej obciążających taras
 • jeśli bardzo chcemy mieć drzewka na tarasie, wtedy proponuję te cięższe donice ustawiać przy ścianach nośnych, tam jest zawsze największa możliwość obciążenia tarasu!
 • ustawiamy donice te wyższe z większą ilością ziemi a co za tym idzie cięższe, przy ścianach nośnych tarasu, w rozsądnych od siebie odległościach! Aby nie obciążać jednej części tarasu zbyt dużo na m2.
 • wybieramy najlżejsze donice z możliwych, takie, które są zaprojektowane specjalnie na dachy, aby ich nie obciążać! tu polecam np. donice z firmy Incanti www.nowoczesne-donice.pl z materiału z którego produkuje się żaglówki- czyli lekkie jak piórko 😉 a jednocześnie nowoczesne w stylu i bardzo eleganckie
 • meble z technorattanu lub wikliny, są również bardzo dobrym rozwiązaniem, są lekkie i bardzo wygodne. Polecam meble z http://www.irm.pl , bądź też w stylu bardzo nowoczesnym i bardzo ekskluzywnym http://doramdesign.pl
 • meble z lekkiego aluminium, również mogą się przydać do projektu podniebnego ogrodu. Polecam firmę  http://homegarden.com.pl
 • stosunkowo lekka roślinność- trawy ozdobne, byliny, lekkie krzewy liściaste, pnącza
 • lekki materiał na drewniany podest. Tu proponuję, najlżejsze drewno z możliwych do wykorzystania na zewnątrz- modrzew syberyjski (ok 13 kg/m2). Na rynku Warszawskim bardzo fajne drewno można dostać w firmie KomplexMarket  http://komplexmarket.pl   Firma ta posiada także bardzo fajne drewno jak Thermory  (drewno poddane modyfikacji termicznej) ale o tym w innym rozdziale poświęconym konkretnie  podłodze drewnianej na taras ( zapraszam więc dla zainteresowanych do odwiedzanie mojej strony i sprawdzanie bloga na bieżąco, co tydzień nowy temat ). Proponuję też firmę https://www.dombal.com.pl   jako sprawdzony sklep z bardzo dobrej jakości materiałem.

To tak po krótce, ponieważ nie chcę Was zanudzić tematem, jeśli jednak mielibyście jeszcze do mnie pytania to zapraszam do kontaktu ze mną  Kontakt

 

pozdr Was serdecznie i do za tydzień

Eliza

Cykl porad na temat planowania i zakładania tarasów czyli ,,Taras krok po kroku”.

Rozdział 1. ,,Taras krok po kroku”. Ważne pytania przed założeniem zieleni na tarasie ?

Zapraszam do cyklu porad na temat planowania i zakładania tarasów. Krok po kroku przedstawię Państwu najważniejsze aspekty dobrego planowania tej szczególnej dla nas przestrzeni i jej prawidłowej realizacji opierając się na moich własnych doświadczeniach. Postaram się co tydzień wrzucać dla Państwa nowe informacje na ten temat. Mam nadzieję, że dzięki moim poradom na Państwa tarasach i balkonach powstaną przepiękne podniebne ogrody.

Zacznijmy więc, zanim rozpoczniemy swoja przygodę z planowaniem taras proponuję odpowiedzieć sobie na kilka zasadniczych pytań, które pomogą nam sprecyzować nasze, możliwości, potrzeby i oczekiwania dotyczące naszej przyszłej zielonej przestrzeni.

Pierwsze o czym należy pomyśleć to o budżecie jaki chcemy poświęcić na nasz taras i czy możemy i chcemy wykorzystać już istniejące materiały (donice, meble, oświetlenie..etc). to ważne aby się określić w tej kwestii i mieć granice swoich marzeń. Jeśli już mamy określony nasz budżet, zastanówmy się jakie warunki panują na naszym tarasie, czyli np. jak często i w jakich godzinach operuje na naszym tarasie słońce ?, czy jest on narażony na silne wiatry ?. Istotne jest również, które elementy chcielibyśmy ukryć ( widok na okna sąsiada, szyby wentylacyjne..) a które chcielibyśmy podkreślić np. piękny widok na otaczający nas krajobraz.

Podczas planowania nie zapominajmy o tym, iż nasz taras jest niejako przedłużeniem wnętrza domu i planując go powinniśmy zachować stylistykę i kolorystykę tak aby te dwie przestrzenie się przenikały i tworzyły spójną całość.

Kolejne istotne pytanie jakie powinniśmy sobie zadać dotyczy użytkowników tarasu, czyli kto najczęściej będzie korzystał z tarasu, w jakich godzinach oraz w jaki sposób?
Jeśli np. użytkownikiem będzie głównie dziecko, należy pamiętać aby na tarasie zachować bezpieczeństwo we wszelkich aspektach zarówno roślin nie trujących tudzież nieśliskiej podłogi i bezpiecznych barierek. Natomiast jeśli na tarasie głównie będą przesiadywać seniorzy należy zaplanować wygodne miejsce do siedzenia z poduchami i kocykiem oraz niewielki stoliczek kawowy. Jeśli zaś jesteśmy nocnymi markami bądź też po prostu pracoholikami, którzy przesiadują do późna w pracy a z tarasu możemy korzystać jedynie wieczorową porą- zaplanujmy w pierwszej kolejności funkcjonalne oświetlenie.
No i ostatnia kwestia a być może najistotniejsza to taka: Czy my w ogóle lubimy rośliny ? Czy mamy do nich rękę ? Czy lubimy się nimi zajmować i czy będziemy mieli czas na ich pielęgnację ?
Na dziś to chyba na tyle 🙂 Zostawiam Was z tymi przemyśleniami do przyszłego tygodnia 🙂

Pozdrawiam serdecznie Eliza Różowicz

Zapraszam do kontaktu ze mną tutaj .

Od 16 maja 2016 dodatek do Gazety Wyborczej – Poradnik Balkony i Tarasy

Specjalnie dla Państwa, we współpracy z Gazetą powstała książka-poradnik o Balkonach i Tarasach. Oczywiście gorąco zachęcam do zakupu.Okładka książki - Balkony i Tarasy.
Jednocześnie zapraszam do słuchania, w dniach 16-20 maja, Radia Pogoda i Radia Złote Przeboje. W audycjach „Pogoda na Działce” i „Zdrowo i Stylowo” w rozmowie ze mną, można się dowiedzieć nieco więcej. Będzie można również wygrać mój poradnik.
Zapraszam do słuchania i zakupu zestawu w kioskach. Eliza Różowicz